Cask No 4

Cask No 4 Virjinya - Perik Pipo Tütünü

Comoy’s Of London – Cask No 4

Cask No 4’ün üretim firmasının kurucusu olan Francois Comoy beyfendi ve kardeşleri Fransa’nın Saint-Claude kasabasında 1825 yılında kil ve çeşitli ağaçlardan pipo yapmaya başlıyorlar. Bu da şirketin ne kadar köklü olduğu ve ürettiği tütünlerin kalitesi hakkında bir fikir veriyor. 1848 yılında briar pipoların diğer kullanılan malzemelere göre ne kadar üstün olduğuna şahit olan firma bu tarihten sonra yanlızca briar kullanarak pipo üretmeye karar veriyorlar.

Comoy’s Of London firmasının ürettiği tütün Cask No 4’e gelecek olursak; oldukça estetik görünen 100 gramlık yuvarlak teneke kutularda talipleriyle buluşuyor. Tenekenin kutusunu açtığınızda koruma folyosu çıkıyor ve bu folyo tenekenin hava almamasını garantiliyor. Bu alüminyum folyoyu da açtığınızda burnunuza şekerli ve soslu virjinya kokusu çalınıyor.

Comoy’s Of London Cask No 4’ün tütünlerinin rengi açık sarı ve kahverengi virjinyalar ve hatrı sayılır miktarda koyu kahverengi perikten oluşuyor. Virjinya yapraklarının damarları tam alınmamış.
İyi bir tütün ile karşılaştığınızı kutuyu açtığınızda anlıyorsunuz. Pullar (Flakeler) oldukca gevşekler, sabit bir genişlikte değiller ve hemen içmeye müsaitler. Kolayca kırpılmak için üretilmiş gibiler, Samuel Gawith’in pul tütünlerini içenler bilirler, bazı tütünleri elle ufak parçalara ayırmaya çalışmak müşkildir. Bu tütün bu konuda size kolaylık sağlıyor.

İçim faslına başladığınızda alışılanın aksine en baştan perik kendisini hissettiriyor. Dediğim gibi perik oranı hatrı sayılır. Bununla birlikte ananası andıran bir soslandırma da kendini hissettiriyor. Virjinyanın çiçeksi kokuları ile bu terkip nihayete eriyor.
Soslamanın yapaylığı ve birazcık fazla şekerli olması içicileri biraz rahatsiz edebilir ama perik tütününün baharatlı tadı bu sosun negatifliklerini kapatiyor.

Duman normalden biraz daha sicak yanıyor, perik içtikçe öne çıkıyor, tütünün girift lezzeti artıyor ve tütünden alınan lezzet artıyor. Külü beyaz-gri, pek nem yapmıyor, dil ısırması yok, içim sonrası dildeki tadı oldukça kalıcı.
Pipo sevenlere, Comoy’s Of London Cask No 4’ü gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Düzenli olarak içilebilecek, elimin altında bulunmasını isteyeceğim fakat daha çok beğendiğim tütünler olduğu için peşine çok da düşmeyeceğim bir tütün.

Comoy’s Of London Cask No 4’ün yanında sert gövdeli kahveler ağır kaçacaktır, az kavrulmuş meyvemsi asiditesini koruyan, kırmızı meyveler yahut orman meyveleri aromaları barındıran kahveler bu tütünün yaveri olurlar.

Paylaşmak güzeldir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir