Flake Medallions

Davidoff-Flake Medallions Pipo Tütünü

Davidoff – Flake Medallions

Davidoff markasının sigara üreticisi olmasından dolayı gözümde pek özenli bir pipo tütünü üreteceğini hiç düşünmüyordum. Lakin Davidoff’un Royality, Flake Medallions ve Red Mixture tütünlerini denedikten sonra bu ön yargım kırıldı. Davidoff markasının en sevdiğim tütünü Royality olsa da Flake Medallions da kendi kulvarında Royality kadar kaliteli ve pipodaşlarıma kendisini sevdirecek bir tütün. Flake Medallions’u benzeteceğim tütün ise Escudo Navy De Luxe değil Dunhill De Luxe Navy Rolls olur. Bununla birlikte De Luxe Navy Rolls’ü bu harmana tercih ederim.

Davidoff Flake Medallions’un kutusunu açtığınızda madalyon(öküzgözü) olmayan tütünlerde göremeyeceğiniz bir intizam sizi keyiflendiriyor. Kokusu tütünsü ve ekşi, ortasındaki kavendiş tütünü ise oldukça sıkı ve tütünün geri kalan virjinya-perik karışımına göre nemli. Buna rağmen kutu açılır açılmaz içime müsait. Buna rağmen biraz havalandırıp kendi zevkinize göre nemlilik oranını ayarlamanız tütünden aldığınız keyfi artıracaktır.

Flake Medallions’u içime hazırlamak oldukça keyifli çünkü tütün farklı maceralara fırsat tanıyor. Perik – virjinya – kavendişi ufak parçalar halinde doldurup homojen bir içim sağlayabildiğiniz gibi iki madolyonu üst üste getirip kavendiş kısmı altta kalacak şekilde de dolum yapabiliyorsunuz. Hatta ben kavendişi daha iyi analiz edebilmek için bir kaç defa kavendiş üstte kalacak şekilde de dolum yaptım. Normalde kavendiş içerikli tütünleri pek sevmiyorum lakin bu tütündeki kavendiş çok serin yandığı için oldukça sevdim. Bundan sonraki Flake Medallions içimlerimde de ara ara kavendişi üstte alıp önce şöyle meyvemsi serin bir duman içmek isteyeceğime eminim. Ve hatta 4-5 madalyonun kavendiş kısmını çıkarıp alta perik-virjinya üste de bu kavendişler gelecek şekilde içim yaptım. Bu tip keyfe keder dolumlar hem tütün tadımı için oldukça öğretici hem de oldukça keyifli oldu.

Flake Medallions’un içim tecrübesine geçecek olursam. Tütün elde kolayca ayrışıyor. Dil ısırması yapmıyor, kolayca yanıyor, birkaç sefer tekrardan yakmak gerekse de közü söndürmemek işten değil. Nikotin oranı az-orta arası. Yanma sıcaklığı ise serin ile serin-ılık arasında. Sulanma yapmıyor, külü beyaz-gri. Pipoda hafif nem bırakarak pipoyu terkediyor.İçim zamanı ise tecrübeli içiciler için tüm gün tütünü olabilir. Fakat ben akşam yemeğinden sonra içmeyi tercih ediyorum.

Lezzet analizinde ise Flake Medallions’un içim ritimi oldukça önem kazanıyor. Hızlandıkça perik baskın hale geliyor, baharatlı tat artıyor ve tütün acılaşıyor. Daha düşük hızlarda virjinya-perik ahengdar bir birliktelik sağlıyorlar. Harmandaki perik miktarı hatırı sayılır miktarda, ilk ateşten sonra kendisini belli ediyor buna rağmen doğru ritimde tütünde acılaşma yok. Periğin kuru üzüm tadı oldukça belirgin, olmazsa olmaz kuru erik ekşiliği de bunun yanında mevcut. Virjinya odunsu ve çiçeksi lezzetler sunuyor. Terkibi tatlı hale getiren bir virjinya var bunun yanında asıl meyvemsi ve tatlı katkıyı şekerlendirilmemiş siyah kavendiş sağlıyor. Tütünle alakalı tek eleştirim biraz fazla tuzlu. Bu tuzluluk lezzetini analiz etmek için fazla odaklandığım birkaç içimimde beni rahatsız etti. Lakin çoğu pipodaşım buna odaklanmadıkları sürece fark etmeyeceklerdir bile…Terkibin bâdettaâmı (ağızda bıraktığı tadı – aftertaste) baharatlı bir tütün tadı bırakıyor pek devam etmesini isteyeceğim bir lezzet değil buna rağmen oldukça kalıcı.

Uzun lafın kısası, madalyon tütünler markaların oldukça özenerek hazırladıkları ve bu yüzden biraz daha pahalı olan terkipler fakat bu pahalılığın hakkını da veriyorlar. Flake Medallions için de durum böyle içimi kolay, tadı lezzetli, sertliği her tütün severin içebileceği kıvamda… Her pipo severe rahatça tavsiye edeceğim bir tütün mozaiği (Burada ebru kelimesini de kullanabilirdim lakin perik-virjinya-kavendiş iç içe geçmiş bir bütün oluşturmadıkları için mozaik kelimesini tercih ettim.). Benim keyif alarak tükettiğim, peşinden koşmayacağım fakat denk geldiğimde almakta tereddüt etmeyeceğim bir harman. Yanında içilecek kahveye gelirsek; aromatik tadı öne çıkan fazla kaliteli kahveler, terkib ile iyi bir ahenk yakalayamadılar. Onun yerine Tchibo’nun  Brezil Mild kahvesini tercih ettim. Flake Medallions için ideal kahveyi bulduğumu söyleyemem ama orta gövdeli kahvelerin bu güzel tütüne daha iyi bir refakatçi olacağını söyleyebilirim.

 

Paylaşmak güzeldir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir