Haddo’s Delight (Original Mixtures)

Haddo's Delight (Original Mixtures) pipo tütünü

Haddo’s Delight

Haddo’s Delight’ı Gregory Pease bir miktar sihir olarak nitelendiriyor. Bu harman tütün severlere 2000 yılında ürünleşip sunuluyor. Üretici firma olan Cornell & Diehl ile Gregory arasında oldukça git gel oluyor bu ürünün çıkması için. Burleyi azalt virjinyayı çoğal aromayı artır şeklinde… Böyle olması da doğal hem siyah kavendiş, hem virjinya hem perik ve dahi burley var bu karışımda. Üzerine de erik brendisi ve rom ekleniyor. Yani anlayacağınız terkipte yok yok. İş böyle olunca ince ayarlamaların olması kaçınılmaz çünkü bu kadar çok tütün ve aromayı karıştırdığınızda farklı bekleme sürelerinde ve farklı nemliliklerde tütün farklı lezzet notaları verir-veriyor…

Tütünü ilk açtığımda erik brendisi fazlaca baskın bir aroma olarak burnuma çalınmış ve diğer rayihaların ayrımına varmaya müsade etmeyecek bir duvar örmüştü. Buna rağmen aralıklı olarak birkaç kez içtim ve her seferinde daha az da olsa erik brendisi aromasının bir miktar çürümüş bir tad verdiğini düşünüp, Haddo’s Delight’a biraz daha zaman vermek üzere kutusunu kapatıp kenara kaldırmıştım. An da geçti, dem de geçti, an-ı dem adem geçmeden evvel; yorumunu yazmak için yaklaşık kutuyu açtıktan iki sene sonra tekrardan Gregory Pease ustanın bu harmanını ateşle buluşturdum. Dolasıyısla şimdi yazacağım yorum; tütünündeki aromanın etkisini hemen hemen yitirdiği için, altta yatan tütünlerin lezzetleriyle ilgili olacak. Ve eğer ben 2 sene bu tütünü dinlendirecek kadar bekleyemem diyorsanız, yazının sonraki paragrafı sizler için.

Haddo’s Delight terkibini açıp kısa sürede içip bitirmek niyetiyle alan aromatik tütün seven pipo tutkunlarına tütünü tavsiye edebilirim onlar için oldukça keyifli olacağı kanısındayım. Lakin benim gibi doğal tütün taraftarı pipo severler bu tütünü alıp kısa zamanda tüketmek istiyorlarsa almasınlar çünkü brendi aroması gerçekten baskın.

Gelelim nadide yurdumun delilerine, ben tütün mozaiği seviyorum, tütün ebrusu seviyorum, kompleks olsun, macera olsun gerekirse ömrüm yettiğince beklerim diyorsanız. Bu terkipteki aromalar nihayetinde sahnedeki başrollerini tütünlere bırakıyorlar…

Haddo’s Delight kolay yanıyor, külü gri, çok çok hafif bir dil ısırması var bunu anlaşılır kılan yüksek orandaki perik baharatlılığı. Nikotin oranı ortanın üstünde sebebi ise burley. Biraz nemlenme yapıyor, fiyonk (ribbon) kesim tütünlere göre normalden biraz hızlı ve sıcak yanıyor. Perik baharatlılığı burunda, gırtlakta ve dilde hafif karıncalanmalara yol açıyor. Közü söndürmemek işten değil. Oda notu çevredekiler için keyifli. Yüksek nikotini ve virjinya – siyah kavendiş tatlılığından dolayı akşam yemeği sonrası tatlı niyetine içilebilecek tütünler kategorisinde.

Gelelim Haddo’s Delight’ın lezzet analizine, birçok pipo sever için yüksek perik oranından dolayı fazla baharatlı, periğin kuru erik, incir, kuru üzüm notaları rahatça ayırt edilebiliyor. Virjinya ise tatlı ve odunsu ve kendisini ikinci kısımda dilimiz baharata alıştıkça daha fazla belli ediyor. Siyah kavendiş ve beyaz burleyin lezzet notalarını ise seçemedim. Bir miktar çimensi tad virjinyadan kaynaklı. Siyah kavendiş harmanı biraz şekerlendirmiş diyebilirim. Aromalardan kalan şarapsı bir lezzet de arka planda mevcud. Genel orak perik baskın, biraz fazla baharatlı biraz fazla acı bunu dengeleyecek şekilde de şekerli. St. James Flake yorumumda söylediğim gibi perik oranı artınca kaçınılmaz şekilde tütünler acılaşıyor. Gregory Pease ise bu acılığı Samuel Gawith şirketinden farklı olarak şeker ile dengelemeye çalışmış.

Uzun lafın kısası, Haddo’s Delight (Original Mixtures)’ı ben sevdim lakin tekrar alıp bu kadar bekletir miyim? Amerikadan temin edilen bir tütün olduğu ve oradan alınabilecek çok fazla alternatif olduğu için tekrar peşine düşeceğimi düşünmüyorum. Escude Navy De Luxe, Samuel Gawith – Brown No 4 gibi biraz daha acı ve baharatlı tütünleri tercih eden dili biraz da olsa köseleleşmiş pipo severler için tavsiye ederim, pipoya yeni başlayanlar ise uzak dursunlar. Yanına ise  içimi yumuşatmak adına sütlü bir kahve (sütlü önerdiğim için kahvenin menşei hakkında bir tavsiye verme gereği duymadım) öneriyorum.

Paylaşmak güzeldir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir