Kendal Dark

Gawith Hoggarth - Dark Kendal Pipo Tütünü
Kendal Dark

Tütün incelemesi yapmayalı uzun zaman oldu. Bunun sebebi, iş değişikliğinden tutun da bisiklet ile Ankara yolculuguna kadar uzanıyor. İnsan, toplumdan etkilenince  kendi tutkularına vakit ayıramıyor vesselam.
Eğer bir pipo üreticisinin tütünleri hakkında ilk defa yazıyorsam üreticiyi hem kendime not düşmek, hem de okuyucunun kulağına birazcık su kaçırmak maksatlı üretici hakkında bir miktar bilgiye yer vermeye çalışıyorum. Aynı zamanda enfiye de üreten Gawith Hoggarth zamanlaö yeninin eskiyi silmesine, tahrip etmesine dur demeye çalışan bir firma. 18. yüzyılın ortalarında kurulan firmanın, kendisini yenilemeyip; kurulduğu gündeki makinelerini hala kullanmasının sebebi de bu olsa gerek, kendini ispatlamış kaliteyi sürdürmenin de başka yolu olmasa gerek. İngiltere’nin katı kuralları firmayı koruyucu ve nem tutucu kullanmaktan da alıkoymuş. Tütünlerini kek(cake) haline getirip onlardan da pul tütünler üretmek için kullandıkları press makinesinin 1790’lardan kalması ve sürecin 28 gün alması da firma hakkında bu geleneksel tutuculuğunu destekliyor. Sözün özü olabildiğince doğal bir pipo tütünü ve enfiye üretme iddiası olan bir firma. Nicelikten çok niteliğe önem veren Gawith Hoggarth’a bu konuda gıpta etmemek elde değil. En çok satılan pipo tütünleri ise Kendal Gold ve Kendal Dark.

Harman İçeriği

Konuyu Kendal Dark’a bağladığımıza göre; anlatımına geçebiliriz. Bu virjinya-burley harmanının kendi tenekesi yok Türk Pipo Tütünü gibi plastik bir pakette geliyor. Paketi açtıldığında, burnumuza çalınan rahiyalar odunsu ve topraksı ve baharatlı. Harman nerdeyse yarı yarıya açık ve koyu kahverengi tütünlerden oluşuyor belki açık kahverengi olanın ki bunun virjinya olduğunu düşünüyorum miktarı biraz daha fazladır. Neticede 50-50 yahut 60-40 oranında olan bir virjinya burley.
İnce kıyım(shag) bu tütünü yaş tükettiğimde pek yazmaya değer olduğunu düşünmemiştim fakat tütün kurudukça lezzetlendi. Tabi hem ince kıyım hem de kuru oldugunda bu sefer içim sıcaklığı arttı. Bu eksisine rağmen tütünün lezzeti o kadar kendine has ki; Gawith Hoggart’ın Dark Kendal’ını severek tükettim.

Lezzet Analizi

İçimi bana çok sevdiğim, öd ağacı esans veya parfümleri hatırlattı. Versace’nin Oud Noir parfümü gibi doğal, topraksı, odunsu, baharatlı ve tatlı. Kendal Dark gerçekten bir lezzet çümbüşü. Baskın olan lezzeti yağmur sonrası topraksılık. Hafif tatlı, baharatlı kentucky burleyi ile turunç ekşiliği, odunsuluk, çiçeksi lezzetler ve fermante lezzetler sunan  virjinya tütünü harmana bu renk mozaiğini sunmaya yetmiş.
İnce kıyım olduğu için hızlı yanıyor ve hızlı bitiyor, buna rağmen sıcak yandığını söylersek haksızlık etmiş olurum. Isırmıyor, kolay yanıyor ama kolay da sönüyor. Pipoda neredeyse hiç nem bırakmıyor, külü siyaha yakın gri. Bâdettaâmı (damakta kalan lezzet – aftertaste) ferahlık verici, baharatlı. Nikotini oldukça doyurucu, yorucu günlerin bitiminde rahatlamak için ideal. Tüm gün içilecek bir tütün değil.

Değerlendirme

Dark Kendal, favori tütünlerim arasında olmasa da gördüğümde kesinlikle almak isteyeceğim, tecrübeli pipodaşlarıma tavsiye edeceğim, yeni tecrübe kazanan dostlara pek de önermeyi doğru bulmadığım bir harman. Bu tütünü içerken tercih ettiğim içecek erik suyu oldu dolayısıyla bir kahve öneremiyorum. Bu arada kedilerim Kahve ve Bulutun size selamı var…

Paylaşmak güzeldir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir