Tudor Castle (Collector Series)

Tudor Castle (Collection Series)

Tudor Castle (Collector Series)

Pipo içmeye ilk başladığımda bir kutu Nightcap elime geçmişti ve iyi ki pipo içmeye başlamışım demiştim. Sonra içtiğim tütün çeşitliliği arttıkça bu payeyi verdiğim tütünlerin sayısı azaldı (Nightcap hala keyifli bir tütün olsa da farklı tütünleri denedikçe benim favori tütün listemden çıktı). Tudor Castle’a gelince halen bana iyi ki pipo içiyorum dedirten bir başyapıt. Artık oldukça fazla tütün denediğim için her daim favori listemde yer alacağını düşünüyorum.

Kutusu McClelland’ın tanıdığımız yuvarlak kutusu, rayihası da gene markanın bilindik ketçap-sirke soslaması. Kırık pul (broken flake) şeklindeki tütünleri ilk bakışta harmanın biraz özensiz olduğu izlenimini yaratıyor ki McClelland tütünlerinin hemen hepsi bana özensiz kutulanmış gibi gelir. Hele ki madalyon ve flake tütünlerini çok güzel şekilde dizen diğer markalara kıyasla nerdeyse paspaye bir tütün gibi durur. Lakin kutulamaya harcayacağı özeni tütün harmanlamaya harcayan şirketin tütünlerinin lezzeti diğer markalarla pek kıyas kabul etmez…

Harman İçeriği

Tudor Castle sarı virjinyalar, kırmızı virjinyalar, St. James perik ve azımsanmayacak derecede yenice oryantal tütünlerinden mürekkeb.
Yenice tütünü siyaha yakın koyu renkli, perik de siyah renkli, kırmızı virjinya da koyu renkli olunca tütün ister istemez siyaha yakın bir renkte. Sarı virjinyalar ise nerdeyse arada parlıyacak kadar belirginler. Harmandaki sarı virjinya %15-20 arasında diğer tütünlerin karışım oranlarını bakarak verebilmek ise mümkün değil. Tütünde oldukça yüksek oranda mineralleşme de göze çarpıyor. Yıllandıkça lezzeti artacak olduğu bu yıldız gibi parlayan minerallerden belli.

Tudor Castle’ın içim deneyimine geçecek olursak, yakmak biraz müşkil. Ben elimde ufalayarak içmeyi tercih ettim, pipodaşlarıma da öyle içmelerini öneririm. Çünkü oldukça yavaş yanıyor; bir de flake şeklinde içilirse 4 saati geçkin bir içim seansı gerekebilir. Hem de tekrar tekrar yakmak usandırabilir zira nazlı yanıyor. Külü beyaza yakın gri, dil ısırması yapmıyor, tempolu bir içimde bile ısınmıyor, serin yanmaya devam ediyor. Bir kaç kez tekrar yakmak gerekiyor, pipoda biraz nem bırakıyor. Nikotin seviyesi ise orta düzeyde, oda notu ise yenice tütününün sigaramsı kokusundan dolayı pek iyi değil.

Lezzet Analizi

Tudor Castle’ın genel lezzetine geçecek olursak, aklıma ilk gelen soru bu kadar lezzetli bir sarı virjinyayı nereden buluyorlar. Başta virjinyaların tatlı meyvemsi ve çiçeksi lezzetleri sonrasında perik ve giderek kendini belli eden yenice. Bütün tütün çeşitleri uyum içindeler ama birbirlerinden bağımsız şekilde adeta parlıyorlar. Bâdettaâmı (damakta kalan lezzet – aftertaste) ise portakalımsı ve baharatlı. Bu tad oldukça kalıcı ki siz de damağınızdan bu lezzet silinmesin isteyeceksiniz. Akşam yemeği sonrası Tudor Castle’ı içmek için uygun zaman, tüm gün içilecek bir tütün değil.

Tudor Castle’ın lezzet analizine geçecek olursak; oldukça gel-gitli ve kompleks. Harman her kısmında aynı tütün oranlarında olmadığı için içimin ortalarında yenicenin odunsu baharatlılığı nerdeyse sigara dumanını andırıyorken sonra tekrardan virjinya geri gelebiliyor.  Eğer harman homojen hazırlanmış olsaydı her içimde tad aynı rotayı izlerdi fakat bu tütün için genel rota belli olsa da yolculuk süprizlerle dolu. Her içim farklı bir macera. Genel lezzet yolculuğunu şöyle; çok tatlı ve turunçgil ailesinden lezzetlere sahip sarı virjinya başta baskın, sonrasında oryantal baharatlılığı ve periğin kuru üzüm, mürdüm eriği tadları sahnede yerlerini alıyorlar, kırmızı virjinyanın müthiş lezzetli çiçeksi aromaları ise arka planda gizli. Sarı virjinyanın tatlılığı sahneden biraz çekildiğinde, yenice oryantallerinin hala tarifini tam bulamadığım tahin-pekmez, karamel karışımına benzeyen tatlılığı dikkat çekmeye başlıyor. İçimin sonunda ise yenice baskın olmak üzere perik ile perde kapanıyor.

Değerlendirme

Bu tütünün neden benim favori tütünlerim arasında olduğunu açıklamaya pek gerek yok. Zaten böyle bir tütünü pek kıyas edebileceğim tütün de yok. İçimin her anı güzel, her içimden sonra bittiği için üzülüyorum ve ikinci bir içim seansı daha yapmamak için kendimi frenliyorum ki burada 2,5-3 saatlik içimler söz konusu.

Uzun lafın kısası, her daim peşine düşeceğim, stoğum bittiğinde yokluğunu hissedeceğim bir tütün mozaiği. McClelland‘ın Tudor Castle (Collector Series)’ı her pipodaşıma (biraz da olsa baharatlı tütünler içebilen) gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim gerçekten kolleksiyoncu serisi bir harman. Lezzeti uyumlu meyvemsi-bahartlı kahveler tavsiye ediyorum. Bulabilen yahut peşine düşecek olan var ise Kenya Muranga Gondo AA ile çok iyi gider.

Paylaşmak güzeldir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir