Yenidje Supreme (Grand Orientals)

McClelland - Grand Orientals - Yenidje Supreme

Yenidje Supreme’e tütüne ilk başladığım zamanlarda tam anlamıyla meftun olmuştum. Kolay yanımı, yormayan içimi, günün her saatinde içilebilir olması, dengeli lezzeti hakikaten bir acemi için bulunmaz hususiyetlerdi. Bazen günde üç dolum yaptığım bu oryantali kısa sürede bitirmiştim. Daha aynı tütünden elime birkaç teneke daha geçti. Eskisi kadar şevk ve heyecanla içmesem de yine sevdiğim bir tütün.

Yenidje Supreme’in kokusu yoğunluğu az olan bir domates salçası gibi. Koyu ve açık kahverengi tonlardaki tütünler ince şekilde kıyılmış. Bu incelik size saman alevi gibi yanıp biteceği hissini uyandırabilir ama iş öyle değil…

Elimle tütünü yokladığımda belirli belirsiz bir nemlilik hissettim. Dolumu hemen yaptım. Yanımında herhangi bir problem olmadı. Tatlılığı hoş ve stabil. Biraz yavaşça içtiğinizde tatlılık çok azalmasa da lezzet yoğunluğu azalıyor.Yenidje Supreme (Grand Orientals) kuru olmasına rağmen yanımı hiç de hızlı değil. Ayrıca çok ilginç bir şekilde tempoyu da seviyor. Bunun nedeni tütünün oldukça yağlı bir terkipten müteşekkil olması. Bu yağlı yapı içimi uzatıp oldukça lezzetli bir içim sağlıyor.

Yenidje Supreme (Grand Orientals) doğal yapısı gereği beyaz bir kül bırakıp küçük partiküller bırakıyor. Normalde lezzetin yoğunluğunu azaltmamak için filtre kullanmam. Ancak bu partiküller birkaç içimde pipomdan ağzıma doğru girdiği için filtreli içim yaptım. Filtreli içimde de lezzet çok fark etmedi.

Yenidje Supreme’in bir başka özelliği ise dumanı. Rahatsız edici bir koku salmamakla beraber çok dumanlı yanan bir tütün. Diğer tütünlerde olmadığı kadar oda duman altı oldu diyebilirim. Bu açıdan açık hava içimlerine tavsiye ediyorum.

İlk içtiğim tenekede tütün hemen kuruyup daha hızlı içimler yapmıştım. İkinci içtiğim tenekedeki tütünler zaten pek nemli olmamakla birlikte bana daha yağlı geldi ve birkaç hafta geçmesine rağmen içim süresi hiç kısalmadı. Tütündeki artı bir özellik de burundan dumanı verdiğinizde gelen çok değişik tatlı-acı bir baharatsı lezzet. Diğer Yenidjelere benzese de onlardan ayrı ve oldukça güzel.

Kısa ve uzun saplı pipolarda içim tadı pek değişmiyor. Her ikisinde de iyi sonuçlar aldım. McClelland Grand Orientals serisi zaten kendini kanıtlamış bir seri.  Özellikle yeni pipoya başlayanlar hemen bir iki teneke bu tütünden edinmeli. Oriental tutkunları için zaten devamlı stokta olması gereken bir lezzet. Virginia severler de tatlılığına âşina olacaktardır…

Paylaşmak güzeldir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir