Presbyterian Mixture

Presbyterian Mixture

Planta – Presbyterian Mixture:

Presbyterian Mixture gerçekte isimsiz bir tütün. Birinci dünya savaşından önce John White için hazırlanıyor. Hobidaşların birbirlerine tütünü tavsiye etmeleriyle pipodan pipoya dolaşıp İngiltere Başkanı Stanley Baldwin’in piposuna misafir olunca, Presbyterian Mixture isim babasını buluyor. Akabinde William Solomon bu kadar adam sevdiyse bildikleri vardır elbet diyip tütünü ürün haline getirip pipo severlerin beğenisine sunuyor.

Presbyterian Mixture yuvarlak teneke kutuda geliyor açtığınızda poşetlenmiş bir fiyonk(ince kesim ribbon) harman karşınıza çıkıyor. Terkip siyah latakyalar, sarı virjinyalar ve ingiliz terkibinde normalde olandan daha fazla miktarda da oryantallerden müteşekkil. Latakya oranı %10 civarında. Kokusu Kıbrıs latakyasıyla karışık ekşimsi. Eski versiyonlarında kullanılan Suriye latakyası tütüne o kadar uyum sağlamış ki latakya tütünde var mı yok mu tartışılır olmuş. Malesef günümüzde durum öyle değil, latakya net ve menşei Kıbrıs.

Presbyterian Mixture bir ingiliz terkibine göre sıcak ve hızlı yanıyor. Yavaş tempo bir içim bu tütün için ideal. Nikotin oranı ortanın altında ve tütün çok çok hafif dil uyuşması ve ısırması yapıyor. Közü söndürmemek işten değil, bitime yakın lezzeti artıyor. Bâdettaâmı (ağızda bıraktığı tadı – aftertaste) tatlı limon ve isli baharat aromaları sunuyor oldukça lezzetli.

Pipo harmanlarında önceliğim oryantallerin bana yaşattığı süprizleri kovalamak olmuştur. Presbyterian Mixture harmanında ilk nefesten itibaren oryantaller kendilerini belli ediyorlar lakin bu oryantaller lezzetli değiller. Pek özenli tütünlerden seçilmemiş ve virjinya ile tezat oluşturuyorlar. Virjinyalar tatlı limon aromalar veriyor. Oryantaller acı, baharatlı ve serinlik verici bir katkı sağlıyor. Latakya arka planda. Odaya bıraktığı kokuda latakya biraz daha öne geçiyor ve kamp ateşini andırıyor. Latakya severler için gün boyu içilebilecek bir tütün olacak niteliklere sahip.

Genel yorumuna gelecek olursak; Oryantal miktarı bu kadar yüksek ve aynı zamanda ferahlık verici bir tütün için çok iyi demek isterdim. Fakat bu terkibde iyi bir beste vücûd bulamamış. Stanley Baldwin’in hayran olduğu tütünün zaman içerisinde bozulduğunu anlayabiliyoruz. Planta -Presbyterian Mixture’ın günümüz versiyonunun pek matah bir ingiliz harmanı olduğunu düşünmüyorum ve elimin altında devamlı bulundurmayı isteyeceğim bir tütün değil. Mamafih içmek istemeyeceğim, uzak duracağım bir tütün de değil. Ortalamanın üstüne bir tütün olarak nitelendirebilirim. Tütün sıkıntısı çeken yahut yeni latakya harmanı deneyecek pipo severlere önerebilirim. Orta üstü kavrulmuş gövdeli bir etiyopya yirgaşef kahvesi ile tüketilmesini tavsiye ederim.

Paylaşmak güzeldir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir