Aged Burley

Solani - Aged Burley Flake

Solani – Aged Burley Flake’i içmek için şöyle ismine bir nazar etmeniz bence kâfi… Çünkü hem “Solani” hem “Aged”, hem “Burley” hem de “Flake”… Solani özellikler saf Virginia ve Virginia tabanlı karışımları ile kendini kanıtlamış, kaliteli bir marka. Aged ve Matured tütünler çoğunlukla bana daha lezzetli geliyor. Hatta bazı tütünlerin kutusunu açmayarak biraz daha fermante olmalarını bekliyorum. Burley tabanlı tütünler kendine has tada sahip ama Solani mükemmel bir Burley karışımı yapmış. İçinde tek çeşit Burley yok. Ve nihayetinde pul şeklinde olmasını elbette fiyonk kesime tercih ediyorum. Hem uzun bir içim sağlıyor hem de içim seçeneğini ve lezzetini artırıyor…

Solani – Aged Burley Flake’in tenekesindeki koyu pul tütünler oldukça koyu ve biraz nemli. İnce ve geniş şekilde kesilmiş pullardan müteşekkil. Hem pul hem de fiyonk olarak dolum yaparak hemen içim yapabilirsiniz. Bu nemlilik içime oldukça uygun ve havalandırma istemiyor. Hatta bana göre tütün biraz daha nemli olabilirdi. Çünkü bu nemlilik bence içim için optimum seviye. Tütünün kurumaması için iyi saklamalısınız.

Solani – Aged Burley Flake‘i yaktığınızda ilk başta bu nasıl tütün, ben ne içiyorum diyebilirsiniz. Tam bir tanımlama yapmak olanaksız çünkü diğer karışımlara pek benzemiyor. Ancak içinde şu tatları barındırıyor diyebilirim: bir acılık ancak baharatsı bir acılık değil, net ve yağlı. Derinde bir tatlılık, fakat Virginia tatlılığı ile bir alakası olmayan tatlılık. Kakaomsu bir aromatiklik. Ayrıca tüm bunların yanında fıstıksı yağlı bir duman… İşin ilginç tarafı  bu tatların içimin başından sonuna dek aynı şekilde seyretmesi. Yani haddinden fazla zengin hem de stabil bir tütün. Tütünün tek eksi yönü -ki bazılarına göre bu bir olumsuzluk teşkil etmeyebilir- bu stabillik. İçim süresine gelince tek pul ile içim saatler sürebilir. Tütünü zorlamadığınız müddetçe yanımı  da mutedil olarak devam ediyor. Oda notu pek iyi olmasa da tolere edilebilir. Her tütün içicisini bu tütünü denemeye davet ediyorum. Özellikle akşam saatlerinde asiditesi düşük bir kahve ile tüketilebilecek güzel bit tütün.

Paylaşmak güzeldir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir